• FortGrounds-logo

Andrew L. Tuttle Memorial Museum

Defiance City Hall of Fame

 

The Defiance City Hall of Fame recognizes persons who have brought fame and  honor to the city by their personal accomplishments, here or afar, or have made direct or notable lifetime accomplishments to the city in education, arts, business, industry, government, civil service, literature, media, or sports.

Each year plaques honoring current Hall of Fame members are prominently displayed within the museum, and information is available about each one. Currently William E. Daoust, John Deindoerfoer, Jane Martin Small, and Fern Cunningham Stone are highlighted.

 

William E. Daoust

 

 

John Deindeorfer

Jane Martin Small

Fern Cunningham Stone

       

Defiance City Hall of Fame

Class of 2003

Edward Bronson                

John Fauster                      

Wm. C. Holgate                 

Augusta Kehnast                

Charles Slocum                 

 

Class of 2004

Fred Brown                        

Robert Compo                    

Peter Kettenring                   

Kevin McCann                       

Horace Sessions                    

Bud Widmer                         

 

Class of 2005

John Cameron                        

Bert Davis                             

Clarence Derricotte                  

Harold Palmer                        

Lee Tustison                          

 

Class of 2006

Ronald Baringer                    

William Davison                   

Ralph Peters                        

Lee Serrick                            

Robert Zeller                          

 

Class of 2007

Emilie Brown                         

Reeder Hutchinson               

Joyce Parker Jackman            

Alexander Latty                     

Don Miller                             

Jane Weisenberger                 

 

Class of 2008

Jacob Greene                          

Theodore Hench                      

 Oscar W. Jones                        

John Nolan                              

Robert Whitaker                      

 

Class of 2009

Nellie Gary                             

Jonathan Hale                         

Karl Hench                             

Claude Henkle                          

Florence Palmer                        

 

Class of 2010

Jacob Ballreich                       

Nicholas Conomos                  

Erwin Clemens                      

Paul Goldenetz                       

Father Charles Ruess                

  

Class of 2011

Asel Hagerty                           

John Kissner, Sr.                   

Gen. Delbert Schultz                

Eugene H. Smart                      

Karl H. Weaner                        

 

Class of 2012

Jane Bohlmann                      

Richard R. Seibel                    

John H. Shock                        

Dr. Flossie E. Whitney              

Alexander H. Wyant                 

 

Class of 2013

Reinhard Brown                     

Jonas Colby, M.D.                   

Lester L. Schmunk                  

 

Class of 2014

Thomas Boyd                         

Robert Bruce Cameron, M.D.     

T. T. Shaw                             

 

Class of 2015

Milt Buckner

Goldie Maag

Justin Coressel

Michael Schultz

Elizabeth (Betty) Wurst

 

Class of 2016 

William Daoust

John Deindoerfer

Jane Martin Small

Fern Cunningham Stone